V hale výrobce klimatizací Denso v Liberci hořelo; dva zranění

Ve výrobní hale libereckého výrobce klimatizací Denso Manufacturing Czech dnes večer hořelo. Muselo být evakuováno 600 lidí. Záchranáři na místě ošetřili dva lidi. ČTK to řekl krajský ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík. Požár vznikl v odmašťovací peci, výše škod se zjišťuje.  

Zaměstnance firmy evakuovali z haly ještě před příjezdem hasičů. "Jeden muž a jedna žena se lehce nadýchali zplodin. Stačilo ošetření na místě," uvedl Mackovík.

Hasiči do Densa vyslali po 18:45 šest jednotek. Podle krajské mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové požár vznikl v jedné odmašťovací peci s plynovými hořáky, kde se výrobek odmastí tím, že se na něm spálí nečistoty. Hasiči požár zlikvidovali za pomoci sněhových hasicích přístrojů. "Kvůli silnému zakouření zasahovali v dýchací technice, prostor odvětrali a zkontrolovali pomocí termokamery. Těsně po osmé hodině večerní bylo místo události předáno majiteli s tím, že je nutné ho kontrolovat v hodinových intervalech," dodala Štrauchová.
 
Liberecké Denso Manufacturing je součástí japonské skupiny Denso, která do vybudování libereckého závodu investovala tři miliardy korun. Výrobu v jižní průmyslové zóně v Liberci zahájila na podzim 2003, od září 2007 má i vlastní vývojové centrum. Liberecký podnik se specializuje na výrobu klimatizačních jednotek pro automobily, chladičů a ventilátorů k nim.
 
Denso je největším zaměstnavatelem v liberecké průmyslové zóně, zaměstnává zhruba 1500 lidí. V hospodářském roce, který začal 1. dubna 2011 a skončil 31. března 2012, vykázala firma zisk 69 milionů korun. Celkové tržby za vlastní výrobu, služby a zboží dosáhly 8,25 miliardy korun.
 
zdroj: ČTK