V Liberci sbírají podpisy pro referendum proti prodeji letiště

Podpisy pro vyhlášení referenda kvůli prodeji strategického majetku města Liberce začala dnes sbírat opoziční strana Změna pro Liberec. Lidé by měli podle ní rozhodnout, zda prodat letiště či technické služby. Aby se referendum mohlo konalo, musí získat podpisy minimálně 8100 oprávněných voličů. Novinářům to dnes řekl lídr změny Jan Korytář. Podle ekonomického náměstka primátorky Jiřího Šolce (Liberec občanům) by ale zastavení prodejů městu ublížilo.  

"Nechceme sledovat, jak je majetek města rozprodávaný, proto jsme se rozhodli využít institutu místního referenda," uvedl Korytář.

Prodejem areálu letiště a Technických služeb města Liberce by radnice mohla dohromady získat kolem 200 milionů korun. Liberečané by se podle Změny měli vyjádřit i k případnému prodeji pozemků a nemovitostí vyřazených z privatizace. "Máme obavu, že by i tento majetek mohl být v budoucnosti prodán," uvedl Korytář.
 
Ekonomický náměstek uvedl, že záměr prodeje letiště a technických služeb už zastupitelé schválili a příjmy z nich jsou zahrnuté v rozpočtu. "Referendum je legitimní nástroj pro vyjádření vůle občanů. Neumím si ale představit, kdyby v referendu lidé prodej odmítli, z čeho bychom potřebné finanční prostředky sehnali," dodal náměstek.
 
Dostatek podpisů pro místní referendum chtějí organizátoři získat do konce března. Aby se podařilo straně prodeje zastavit, muselo by je v případném referendu podpořit alespoň 20.000 oprávněných voličů a účast by musela být minimálně pětatřicetiprocentní.
 
I když Změna pro Liberec s referendem neuspěje, není jisté, zda se podaří městu najít kupce pro pozemky pod letištěm nebo technické služby. V rozpočtu je proto rezerva 120 milionů korun pro případ, že by se to nepovedlo. Peníze získané prodejem svého majetku radnice stotisícového města potřebuje, aby byla schopna splácet své miliardové závazky a zároveň investovat do dalšího rozvoje. Velmi náročný bude zejména letošní rok. Radnice musí splatit téměř 325 milionů korun. Jde hlavně o revolvingový úvěr za 150 milionů korun, dalších 170 milionů musí zaplatit na úrocích a do takzvaného umořovacího fondu na splácení dluhopisů. Město jimi v roce 2010 refinancovalo dluhy v hodnotě dvou miliard korun.
 
Podle Korytáře prodej letiště a technických služeb řešení finančních problémů města jen oddálí. Vedení radnice si to nemyslí a chce v příštích letech špatný stav svých financí vyřešit snížením běžných výdajů. Už letos počítá s jejich poklesem bezmála o pět procent, v příštím roce by se měly snížit dokonce o desetinu. Zatímco tak v roce 2010 byly vlastní výdaje města téměř 1,718 miliardy korun, příští rok by měly být už o 140 milionů nižší. Při šetrném hospodaření a úsporách provozních výdajů by mělo podle rozpočtového výhledu v městské kase od roku 2014 zbývat každý rok více než sto milionů korun na investice a spolufinancování evropských projektů.
 
zdroj: ČTK