V Libereckém kraji jezdí každé deváté vozidlo bez pojištění

Tisíce motoristů v Libereckém kraji neplatí povinné ručení. V kraji je registrováno 295.610 aut a motocyklů z toho 31.632 nemělo na konci loňského roku zákonné pojištění. Každé deváté vozidlo v Libereckém kraji tak jezdí nepojištěné, řekla dnes novinářům Petra Zlatohlávková z České kanceláře pojistitelů (ČKP). Liberecký kraj patří z tohoto pohledu k nejhorším v zemi, větší riziko havárie s nepojištěným vozidlem je jen v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Česká kancelář pojistitelů je profesní organizací pojišťoven, které poskytují povinné ručení. Spravuje garanční fond, z něhož hradí poškozeným škody, jež jim byly způsobeny nepojištěnými vozidly. Kancelář následně tyto škody vymáhá po řidičích a vlastnících nepojištěných vozidel. "Za posledních sedm let způsobila nepojištěná vozidla v Libereckém kraji bezmála 1600 škod za téměř 61 milionů korun," dodala Zlatohlávková. Nejhorší je podle ní Jablonecko, kde je riziko střetu s nepojištěným autem dvakrát větší, než je celostátní průměr. V republikovém měřítku zaujímá okres čtvrté místo.

Podle výkonného ředitele ČKP Jakuba Hradce může znamenat havárie pro nepojištěného motoristu a často i jeho rodinu doživotní zadlužení. "Lidé ale toto riziko podceňují," poznamenal. To je podle něj třeba případ patnáctiletého chlapce, který havaroval na nepojištěném malém motocyklu a těžce zranil svého spolujezdce. "Ten chlapec spadl z pionýru, utrpěl těžký úraz páteře a je doživotně invalidní, škoda se pohybuje kolem 21 milionů korun," popsal jeden z případů Hradec. Pojišťovna v takovém případě škodu uhradí, ale vymáhá ji. "V průměru se daří vymoci zpět zhruba 40 procent vyplacených peněz," dodal Hradec.
 
ČKP začala od ledna 2009 obesílat neplatiče pojištění s výzvou k zaplacení sankcí. Uplatňuje po nich příspěvek do garančního fondu, z něj se pak vyplácí plnění poškozeným po nehodách, kde je viníkem motorista s nepojištěním vozidlem. Za každý den bez pojištění zaplatí motorista podle typu vozidla od 20 do 300 korun, navíc může dostat ve správním řízení pokutu až 40.000 korun. Za osobní auto, kterých jezdí bez povinného ručení nejvíce, zaplatí nezodpovědný motorista 50 až 70 korun denně. "Zaplacení příspěvku ho ale nezbavuje povinnosti se pojistit," upozornil Hradec.
 
zdroj: ČTK