V sobotu 26. ledna autobusy MHD na Jablonecku vyjedou. Změny se dotknou pouze papírových jízdenek

K přerušení veřejné autobusové dopravy na Jablonecku nedojde. Shodli se na tom na úterním společném jednání zástupci statutárního města Jablonec nad Nisou, statutárního města Liberec, Dopravního sdružení obcí Jablonecka (DSOJ) a Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Situaci ohledně zajištění autobusové hromadné dopravy v Jablonci a okolí od 26. ledna 2019 vyřeší dohoda mezi DSOJ a DPMLJ. Od soboty bude na Jablonecku MHD zajišťovat společnost BusLine LK s.r.o.

„V úterý jsme se s vedením DPMLJ domluvili, že připravíme dohodu, která vyřeší současnou, pro obě strany složitou, situaci. Znění této dohody dokončují naši právníci. Všechny naše kroky směřují k tomu, aby nedošlo k přerušení veřejné dopravy a občané na Jablonecku se tedy nemuseli bát, že v sobotu 26. ledna autobusy nevyjedou,“ říká starosta Rychnova u Jablonce nad Nisou a předseda DSOJ Tomáš Levinský.    

„Jsem rád, že se nám podařilo najít společné řešení. Zásadním krokem bylo oficiální sdělení DPMLJ, že z objektivních důvodů není schopen zajistit dopravní obslužnost v Jablonci a okolí,“ vysvětluje primátor Jablonce nad Nisou a místopředseda DSOJ Milan Kroupa a dodává: „Tím se míček dostal na stranu DSOJ a Jablonce. Zvážili jsme všechny alternativy, oslovili jsme možné dopravce a postupujeme tak, aby se i od soboty obyvatelé a návštěvníci Jablonce a okolí dostali autobusy MHD tam, kam potřebují. To je naší prioritou číslo jedna,“ zdůrazňuje primátor Kroupa. 

Jízdní řády zůstanou beze změn. Jediná změna nastane v případě papírových jízdenek, které již nebude vydávat DPMLJ. Papírové jízdenky DPMLJ nebude nový dopravce uznávat. Cestující, kteří mají nakoupené jízdenky od DPMLJ v předstihu, si je budou moci v řádu několika týdnů vyměnit a budou o tom zavčasu informováni. Automaty na jízdenky budou od soboty vypnuté. „Jízdenky budou k zakoupení pouze u řidičů autobusů, a to bez jakékoliv přirážky. Na Jablonecku je využívá přibližně 15 % cestujících. V zájmu rychlého odbavení prosíme cestující, aby měli připravenou pro řidiče co nejpřesnější částku,“ uzavírá Milan Kroupa.

Autobusovou MHD v Jablonci nad Nisou a okolí aktuálně stále zajišťuje DPMLJ prostřednictvím společnosti BusLine MHD s.r.o. V provozu je 24 linek, včetně tří školních a jedné noční linky, které pokrývají celý Jablonec nad Nisou a blízké okolí (Bedřichov, Janov nad Nisou, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Pulečný, Lučany, Nová Ves). 

Společnost BusLine MHD s.r.o. v červenci 2018 vypověděla DPMLJ smlouvu s výpovědní dobou šesti měsíců, tzn. do 25. ledna 2019. V Jablonci měla původně zajišťovat autobusovou MHD až do konce roku 2019. DPMLJ se nepodařilo pro Jablonecko zajistit jiného dopravce. Veřejnou zakázku DPMLJ, kterou v otevřeném výběrovém řízení vyhrála společnost Autobusová doprava Podbořany, posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, a proto nebylo možné s vítězem soutěže uzavřít smlouvu do 25. ledna 2019.