Ve Vysoké ulici se pokácí nemocný buk

Jablonec nad Nisou - Oddělené správy veřejné zeleně jabloneckého magistrátu nechá na základě odborného posudku pokácet buk v ulici Vysoká. Důvodem kácení je velmi špatný zdravotní stav dřeviny a hrozí tak její pád. 

„Mohutný buk v ulici Vysoká, resp. ve svahu mezi ulicemi Vysoká a Podhorská, je bohužel ve velmi špatném stavu. Ten prokázala měření akustickým tomografem, která jsme nechali provést na konci roku 2021,“ říká vedoucí oddělení správy veřejné zeleně Štěpánka Gaislerová. 

Zpracovatel posudku navrhl okamžité skácení stromu s tím, že je možné ponechat torzo kmene. Nejrozsáhlejší hnilobu dřeva odborníci zjistili přibližně sedm metrů nad zemí, strom je napadený také dřevokaznou houbou.

„S ohledem na výraznou hnilobu, velká mechanická poškození a praskliny v kosterním větvení hrozí selhání buku a jeho pád. Proto jsme se rozhodli ke kácení na tzv. torzo o výšce 11 – 12 metrů, které bychom chtěli zrealizovat nejpozději do konce února,“ uzavírá Gaislerová. Jako náhrada bude vysazen nový buk.