Vysocká divadelní přehlídka slaví padesátiny

Krakonošův divadelní podzim (KDP), národní přehlídka venkovských divadelních souborů slaví letos padesát let. Vysoké nad Jizerou se opět stane středem ochotnického divadla a na prknech divadla Krakonoš se představí to nejlepší, co nastudovali divadelních soubory z obcí a měst do 5000 obyvatel. Přehlídka ve Vysokém nad Jiźerou trvá od 11. do 19. října.

Návštěvníci uvidí dvanáct titulů, v neděli program doplní host přehlídky, herec, režisér a umělecký šéf Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer, ve čtvrtek pak nabídku dramatickou hudebně osvěží koncert pěveckého sboru Mládí z Jablonce nad Jizerou.  Pětičlenné porotě bude předsedat režisér a umělecký šéf Divadla Ant. Dvořáka v Příbrami Milan Schejbal. Součástí budou kromě rozborových seminářů také tři vzdělávací, a sice Klub režiséru SČDO, KDP mladým a noční Seminář KDP. 

http://www.kdpvysoke.cz/data/plakat2019.pdf

Vysocká divadelní přehlídka letos vstupuje do 50. ročníku, ale opravdu se ve Vysokém nad Jizerou odehrálo ročníků teprve devětačtyřicet. Ten první totiž byl ve středočeském Žebráku. „Tehdy šlo o národní přehlídku vesnických a zemědělských divadelních souborů,“ vzpomíná ředitelka KDP Svatava Hejralová s tím, že ten první ročník byl rozložený do dvou víkendů. „To se však úplně neosvědčilo, protože zájem souborů byl veliký. Navíc v Žebráku byl také problém s ubytováním. Tak se hledalo nové místo a los padl na Vysoké nad Jizerou,“ dodává Hejralová. Od roku 1970 se přehlídka zabydlela ve Vysokém, prodloužila se ze dvou víkendů na deset přehlídkových dnů, ale název Krakonošův divadelní podzim získala až po změně politických poměrů v České republice.

Vedou Naši furianti a Maryša

Jelikož jde o jubilejní ročník národní přehlídky, hodí se i trocha statistiky. „Víme, že letos se tu odehraje osmisté představení, nejčastěji hranou inscenací z 374 zde prezentovaných titulů jsou Stroupežnického Naši furianti a bratří Mrštíků Maryša – oba se hrály šestkrát. Představitel Krakonoše vstupuje na balkon už 35 let, jeho řeč psala nejprve Adéla Hanušové, poté tuto tradici převzal její syn Ivan. Předsedů poroty bylo 14, ale přípravnému výboru předsedali jen čtyři lidé. Přehlídky se stále účastní dva, kteří se podíleli na všech ročnících. A poslední číslo se týká diváků, kteří prošli přehlídkou, těch je zatím zhruba 230 tisíc,“ usmívá se Svatava Hejralová. 

K padesátému výročí přehlídka vydala knihu plnou fotografií, rejstříků všech padesáti let, rozhovorů a vyprávění s titulem To pravé místo pro divadlo (aut. Jana Fričová), která se bude křtít před zavřenou oponou v sobotu 12. 10. ve 20 hodin. K zakoupení bude po dobu přehlídku v divadle Krakonoš. Tam bude k dostání také speciální mince, kterou pro Krakonošův divadelní podzim vyrazila jablonecké Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola a autorkou je studentka Erika Jislová. Historii všech padesáti ročníků také dokumentuje výstava ve Vlastivědném muzeu ve Vysokém nad Jizerou, která bude přístupná až do října příštího roku.

Krakonošův divadelní podzim

Celostátní soutěž probíhá formou postupových regionálních přehlídek a vrcholí právě národní přehlídkou ve Vysokém nad Jizerou. Vyhlašuje ji Český svaz divadelních ochotníků společně s městem Vysoké nad Jizerou za finanční podpory Libereckého kraje a Ministerstva kultury ČR. Pořadatelem je Občanské sdružení Větrov ve Vysokém nad Jizerou společně s místním Divadelním spolkem Krakonoš a městskou knihovnou, v níž je také přehlídkové informační středisko. Účastníkem přehlídky mohou být jen soubory z obcí, které nemají více než 5000 obyvatel a nejsou součástí vyššího samosprávního celku. 

Záštitu převzali senátor Jaroslav Zeman a hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hlavním partnerem přehlídky je EMBA, mediálním partnerem je Český rozhlas Liberec.