Výstavba návštěvnického centra v Č. ráji je v ohrožení

Výstavba nového návštěvnického centra v Českém ráji za 38 milionů korun je v ohrožení. Důvodem je odejmutí dotace z operačního programu ministerstva životního prostředí, která měla pokrýt 90 procent nákladů. Příslib evropské dotace na takzvaný Dům přírody v Dolánkách u Turnova získalo Ekocentrum Oldřichov v Hájích už loni v létě. Ekocentrum netuší, proč ministerstvo po roce takto rozhodlo. ČTK to dnes řekla mluvčí obecně prospěšné společnosti Lucie Fürstová. Reakci poskytovatele dotace ČTK zjišťuje. 

"Nerozumíme tomu. V dopise bylo jen, že jsme nesplnili podmínky pro přidělení dotace. Nic konkrétního. Pokud ale podmínky nesplňujeme, jak nám ji mohli loni přiklepnout?" uvedla Fürstová. Bez dotace podle ní nejsou schopni návštěvnické centrum vybudovat. "Budeme řešit, co dále. Na ministerstvo jsme již poslali dopis s žádostí o vysvětlení," dodala. 
    
Smyslem projektu je vytvořit návštěvnické centrum z bývalé školy u železniční stanice. Ekocentrum ho chtělo otevřít na podzim příštího roku. Expozice měly obsahovat informace o pískovcových skalních městech, krajinných dominantách a vyvřelinách a také o vlivu člověka na okolní krajinu a přírodu Českého ráje. Centrum mělo také nabízet pro školy a školky ekologické výukové programy. 
    
Ředitel Ekocentra Radek Hromádka už dříve uvedl, že odhadem by za rok do návštěvnického centra mohlo přijít asi 9000 lidí a výukových programů by se mohlo zúčastnit minimálně 2000 dětí. Obdobný projekt, jaký plánuje u Turnova, má Ekocentrum už v Oldřichově v Hájích. Provozuje tam stálou expozici Jizerské hory všemi smysly. 
 
zdroj: ČTK