Za mačetový útok v Boru soud útočníky potrestal třemi až 16 roky

V kauze takzvaného mačetového útoku v Novém Boru na Českolipsku dnes Krajský soud v Liberci potrestal tři z pěti útočníků za pokus o vraždu, zbývající dva odsoudil za ublížení na zdraví. Dostali tresty od tří do 16 let vězení. Rozhodnutí soudu není pravomocné, odvolal se proti němu státní zástupce i obžalovaní. Při útoku v srpnu 2011 zranili útočníci v baru Pivní pomoc v Novém Boru tři muže, jeden byl podle soudního znalce ohrožen na životě.

Podle soudkyně Evy Drahotové šlo o mstu za předchozí konflikt v baru mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Jeden host při něm jednoho z mladíků udeřil. "Jsme přesvědčeni, že to byla odveta za to, že někdo na syna pana (Vojtěcha) Husáka útočil nějakým způsobem, vznikly tam emoce, a to vyvolalo pocit jít si to tam vyříkat," uvedla Drahotová. Reakce Romů ale byla podle soudkyně nepřiměřená. "Takto se není možné chovat," zdůraznila soudkyně. Skupina vtrhla dovnitř bez toho, že by se zeptala, kdo, jak a proč mladíka napadl, a na hosty bez varování zaútočila.
 
Devětatřicetiletý Vojtěch Husák by si jako vůdce skupiny měl odpykat 16 let vězení. O rok méně dostal jednadvacetiletý Jakub Žiga a třetí, který byl potrestaný za pokus o vraždu, pět let. Tak nízký trest mu soud vyměřil kvůli jeho věku, jako mladistvý může dostat jen poloviční sazbu. Z pokusu o vraždu byl původně obžalován také Antonín Sinu, soud ale jeho počínání překvalifikoval na těžké ublížení na zdraví, a vyvázl tak s tříletým trestem. Pátý z útočníků, mladistvý, dostal za ublížení na zdraví 3,5 roku nepodmíněně.
 
Dnešní soudní líčení provázela přísná bezpečnostní opatření, příbuzní obžalovaných rozsudek přijali s neskrývaným zklamáním. Naříkali a vyhrožovali odvetou. Podle nich jsou tresty přísné, když nikoho nezabili.
 
Útok vyvolal předloni na severu Čech několik protiromských demonstrací. Podle místostarostky Nového Boru Stanislavy Silné ale nepatří dvanáctitisícové město mezi nebezpečná místa. "Jsme klidné město, byl to exces, vybočení," uvedla. Ve městě si pochvalují i romské hlídky, které v rámci prevence kriminality spolupracující s městskou policií. "Jsme s nimi spokojeni, je to dobrá věc a budeme znovu na ně žádat dotaci na ministerstvu vnitra," dodala Silná. Radnice se také rozhodla zakázat ve městě hazard, poslední hrací stroje zmizí do konce příštího roku.
 
zdroj: ČTK