Za vraždu taxikáře uložil soud dvěma mužům výjimečné tresty

Soud uložil výjimečné tresty 25 a 21 let vězení dvěma mužům za brutální vraždu taxikáře, která se stala na pomezí Liberce a Jablonce. Odsouzení ho loni ubodali 28 ranami a ukradli mu 4000 korun. Rozsudek není pravomocný, jeden z obžalovaných se hned odvolal, druhý a státní zástupkyně využijí lhůty na rozmyšlenou. Vyšší trest za vraždu 47letého taxikáře dostal 26letý Luboš Nigrin. Spolu s ním byl nepravomocně odsouzen i jeho stejně starý kamarád Roman Brykner.

 "Soudím násilnou trestnou činnost už mnoho let. Tato kauza vynikla svoji brutalitou, naplánováním, realizací," uvedla předsedkyně senátu Eva Drahotová. Podle ní šlo o vraždu spáchanou zvláště trýznivým způsobem, proto senát udělil tak vysoké tresty. "Tím, že došlo k takovému množství bodných ran, tak poškozený musel velmi trpět. Musel vnímat, že je ohrožen, je bodán, umíral v průběhu několika minut," řekla soudkyně. 

Obdobný názor měla i státní zástupkyně Petra Holznerová. "Agresivita v tomto případě vybočuje z rámce obdobných trestných činů," řekla. Pro Bryknera požadovala o dva roky delší vězení, přesto je s uloženým trestem spokojená. Obhajoba se pokusila argumentovat, že původně mělo jít jen o loupež, podle předsedkyně senátu tomu ale počínání obou mužů nenasvědčovalo. "Byl únor, mohli se snadno maskovat čepicemi, nic takového ale neudělali," uvedla Drahotová jeden z důvodů, proč si to senát nemyslí. 
    
Dnešnímu vynesení rozsudku přihlížely asi dvě desítky kolegů zavražděného taxikáře. Rozsudek považují za mírný. "Dostatečný to není v žádném případě," řekla Alena Šťastná z Central Taxi. 
    
K vraždě se oba obžalovaní muži doznali. Oba byli v době činu bez práce, bydleli v jednom bytě v Jablonci a přes den hráli počítačové hry. Přepadení vymyslel Nigrin, na něhož byla exekuce za nezaplacenou elektřinu ve výši 180.000 korun. Zaplatit měl i 829.000 za účast na podvodu, v němž figuroval jako tzv. bílý kůň. Za to byl potrestán podmínkou a peníze musel splatit, aby se vyhnul vězení. Očekával, že taxikář bude mít u sebe deset až 15 tisíc. 
    
Že by mohli někoho přepadnout, napadlo Nigrina ráno před vraždou. Brykner souhlasil. Taxikáře si vybrali náhodou, hledali někoho staršího s lepším vozem. Očekávali, že by mohl mít více peněz a že ho snáze přemohou. Mladíci ozbrojeni kuchyňskými noži do auta nastoupili 25. února 2012 krátce před půlnocí. Nechali se odvézt k autobazaru za sídlištěm Kunratická v Liberci. Zabít taxikáře údajně Nigrina napadlo, až když zastavili. Prý se obával toho, že by je mohl identifikovat. Zaútočil v okamžiku, kdy chtěl řidič zaplatit za jízdu. Nigrin sedící vzadu vytáhl nůž a muže opakovaně rychle bodal. Když se umírající řidič pokusil přivolat pomoc kopnutím do vysílačky, Nigrin křikl na Bryknera, aby mu pomohl. Jemu se totiž nůž ohnul. Brykner bodl nejméně dvakrát. Podle lékařského znalce neměl taxikář šanci přežít. Nepomohla by mu ani okamžitá lékařská pomoc. Bezprostředně na životě ho ohrožovaly rány na krku, těch mu oba muži zasadili jedenáct. 
    
Nigrin si po útoku sedl na místo řidiče a s autem odjel do Jablonce. Tělo taxikáře dali obžalovaní muži do kufru a vzali mu peněženku se 4000 Kč, platební karty a doklady. Škodu Superb nechali v ulici Za Plynárnou, auto tam našli ráno policisté. 
 
zdroj: ČTK