Právě se nacházíte:

Zima ještě neskončila

Zima v Jablonci nad Nisou ještě nekončí, ačkoli astrologické jaro už přišlo před několika dny. Během letošní zimy napadlo v Jablonci necelé 2 metry sněhu. Na sníh nejbohatší byl prosinec s 82 cm, naopak nejméně sněhu, pouhých 5 cm, napadlo v únoru. Náklady na zimní údržbu jsou srovnatelné se zimami před dvěma a třemi lety.  

Vzhledem k nízkému spadu sněhu a poměrně stabilním nízkým teplotám, při nichž nedocházelo k opakovanému odtávání a zase zamrzání povrchů vozovek, stála zimní údržba města od listopadu 2017 do konce února 2018 necelých 13,5 milionu korun. „Fakturace za březen není ještě uzavřená, nicméně už teď je jasné, že k úspoře na zimní údržbě došlo. Ušetřené peníze budou stejně jako bylo zvykem v minulých letech použity na opravy komunikací,“ konstatuje Miloš Vele, náměstek primátora pro ekonomiku a majetek města.

Náklady na letošní zimní období jsou srovnatelné se zimami před dvěma a třemi lety. V zimě 2015/16 napadlo 125 cm a zima stála 10,3 milionu. Rok před tím to bylo 113 cm a 12 milionů. Výjimkou posledních let byla loňská zima, kdy dokonce v lednu musel být vyhlášen kalamitní stav, protože najednou napadlo 140 cm sněhu. Za zimní údržbu a odvozy sněhu radnice zaplatila 20,7 milionů korun. 

Poškození po zimě není více než jindy

Poškození na komunikacích vzniklé v zimním období se objevují ve všech částech města, stejně tak se ve všech oblastech objevují komunikace bez závad. „V současné době poškození průběžně mapujeme a budeme v tom pokračovat,“ potvrzuje vedoucí odd. správy komunikací Pavel Kozák a dodává, že nejčastěji se objevují popraskané asfaltové povrchy, výtluky nebo uvolněné dlažby. Během jarních měsíců bude také potřeba vyčistit všechna odvodňovací zařízení.