Živá knihovna povolání nabídla sváření i operaci

Živou knihovnou povolání si ve středu 15. února v Eurocentru prošly na tři stovky žáků posledních ročníků jabloneckých základních škol. Dvanáct převážně jabloneckých firem dětem, které se budou zanedlouho rozhodovat o svém budoucím povolání, představilo svoji činnost a návštěvníci si mohli řadu činností vyzkoušet.   

Svařování moderním způsobem si na jednom ze stanovišť vyzkoušel i primátor Jablonce Petr Beitl, který přijal nad akcí pořádanou Svazem průmyslu a dopravy ČR záštitu. Celá akce cílí především na technické obory, protože právě na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků si v poslední době firmy stěžují. Své zastoupení zde měla i jablonecká nemocnice, kde si děti mohly na modelu vyzkoušet i princip laparoskopické operace.

„Pokud můžeme dětem svět technických oborů prakticky přiblížit a následně nabídnout i kvalitní pracovní místa přímo tady v Jablonci, je to to nejlepší, co můžeme pro rozvoj našeho města a regionu udělat,“ myslí si Beitl. „Je dobře, že děti vidí, že technický obor a práce v továrně už dnes není tolik o špinavých rukou a montérkách, ale že je to spíše věda a technika v praxi,“ dodal s nadsázkou primátor.