Změny a koalice starostů je v Libereckém kraji stále reálnější

V Libereckém kraji je stále reálnější koalice uskupení Starostové pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj, která bude mít ve 45členném krajském zastupitelstvu těsnou většinu 23 mandátů. Starostové však usilují o širší podporu. Spolupráci a místo v krajské radě, ale bez pevné koaliční smlouvy, chtějí nabídnout ODS a ČSSD. 

Starostové pro Liberecký kraj vyhráli krajské volby, druhá skončila KSČM a třetí Změna pro Liberecký kraj. Z 45 mandátů jich starostové získali 13, komunisté a Změna pro Liberecký kraj mají shodně po deseti. Čtvrtí sociální demokraté obsadili sedm křesel a pátá ODS pět.

Vítězná strana voleb Starostové pro Liberecký kraj preferuje od začátku vyjednávání koalici se Změnou pro Liberecký kraj a ODS, která by měla v zastupitelstvu pohodlnou většinu 28 mandátů. Kvůli nevraživosti obou stran je však stále méně pravděpodobná. Lídr změny Jan Korytář už před volbami deklaroval, že s ODS, ČSSD a komunisty do koalice nepůjde a odmítá na tom cokoli měnit. "Spolupráci či formě tiché podpory se ale nebrání," řekl Půta. Starostové však tichou podporu odmítají, a proto chtějí partnerům nabídnout otevřenou spolupráci i místo v radě.
 
Zástupci vyjednávacích týmů zatím takovou spolupráci nechtěli příliš komentovat, dokud se s ní podrobně neseznámí na úterním jednání. I pak ji budou muset nejprve projednat v klubech a regionálních orgánech, než přijmou nějaké rozhodnutí. ČTK to shodně řekli Robert Dušek za vyjednávací tým ČSSD a Přemysl Sobotka za ODS. Také Jan Korytář nechtěl předbíhat, připustil ale, že takové uspořádání je pro změnu přijatelnější než koalice. "Myslím si, že je to posun k dohodě," řekl ČTK Korytář. Záležet ale bude podle něj i na lidech, které by v takovém případě ODS či ČSSD do rady vyslaly.
 
Stranou jednání nezůstanou podle Půty ani komunisté. "Jsme připraveni KSČM nabídnout silnou kontrolní roli jako druhé nejsilnější straně a také poměrné zastoupení v krajských výborech, regionální radě a orgánech krajských společností," řekl Půta. Starostové však podle něj rozhodně neuvažují o koalici s KSČM a ČSSD, kterou komunisté navrhli, i když by měla 30 mandátů. "My jsme tu nabídku odmítli, protože by to znamenalo, že sociální demokraté a komunisté ty čtyři uplynulé roky řídili kraj dobře a já myslím, že to není pravda," vysvětlil Půta. ČSSD poslední čtyři roky vládla v kraji spolu s SOS s tichou podporou komunistů.
 
zdroj: ČTK