Zuzana Hejnová je patronkou nové slonice v liberecké zoo

Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek a liberecká rodačka Zuzana Hejnová se dnes stala patronkou nového přírůstku liberecké zoologické zahrady - slonice Baly. Za odměnu si mohla dopoledne mimo dohled kamer a fotoaparátů vyzkoušet i práci ošetřovatele slonů, žiraf nebo tapírů. K Bale ji ale zatím nepustili. Devětadvacetiletá slonice dorazila do Liberce z německého Münsteru ve středu, s novým prostředím se teprve seznamuje a stále je dost nervózní. 

Liberecká zoo má ale ještě padesátiletou slonici Rání, která pod Ještědem prožila většinu života. Poslední dva roky byla ve výběhu sama, teď konečně dostala znovu družku. "Já jsem měla možnost ošetřovat a krmit právě Rání. Bylo to nádherné, asi by mě bavilo dělat ošetřovatele zvířat v zoo," přiznala novinářům drobná atletka. Rání kartáčovala, ošetřovala jí nehty a musela také vzít smeták do ruky a uklízet. Krmila nejen slona, ale i žirafy a tapíry. O zvířata se ale, jak přiznala, starala od mala. "Měli jsme doma psa a andulku, ale když se člověk dostane k tak obrovskému zvířeti jako je slon, tak je to něco výjimečného," poznamenala Hejnová. 
    
V Liberci jsou sloni od roku 1958, po uhynutí Gaurí před více než dvěma lety tu ale zůstala jen Rání. "Po smrti Gaurí se mnoho pestrého v životě Rání neudálo, i když jsme se samozřejmě snažili co nejvíc jí ho zpestřit," uvedl hlavní zoolog zahrady Luboš Melichar. Zoo proto využila možnosti získat dalšího slona. Bala, což v překladu znamená dívka, se narodila v Barmě. Několik let byla u cirkusu a poté ji získala zoo v Hamburku. Posledních deset let strávila v münsterské zoo, ale po příchodu nového samce ji museli od stáda oddělit. Další samice byly vůči ní agresivní. 
    
Bala se teprve adaptuje na nové prostředí a podle ošetřovatelů se ještě dlouho adaptovat bude. S vývojem jsou ale spokojeni. "V pátek při prvním kontaktu s naší slonicí Rání to vypadalo všechno dobře, Bala, která prostředí nezná, se od začátku na naši Rání snaží fixovat, nechá se vodit po výběhu, takže jsme spokojeni," poznamenal Melichar. Až se Bala "otrká" a zvykne si v novém prostředí, pak se podle něj ukáže, jak to bude fungovat. Věří ale, že to bude stejně klidné jako dosud. Ošetřovatelé už se podle Melichara připravují i na to, že budou s Balou cvičit stejně jako s Rání a návštěvníci by tak neměli přijít o jednu z oblíbených atrakcí. 
 
zdroj: ČTK