Botanická zahrada bude mít pavilon pro lekníny, zoo nový vstup

V Česku nejstarší botanickou zahradu i zoo, které jsou v Liberci, čeká po jedné podstatné změně. V botanické začnou nejspíš už letos stavět pavilon leknínů, zoo bude mít nový vstup. Obě akce se zaplatí z 85 procent z evropské dotace. Novinářům to řekl primátorčin náměstek Lukáš Martin (ČSSD).

Nový vstup pro zoo se měl už stavět, zahájení ale oddálilo půl roku trvající vyhodnocování zakázky, kterou radnice vypsala loni v létě. "Chtěli jsme mít jistotu, že nabídnutá cena není podhodnocená, vítězná firma si ji ale obhájila," uvedl Martin. Radnice očekávala, že ceny bez daně přesáhnou sto milionů korun, vítězný Unistav ale nabídl necelých 68 milionů Kč. Jen o málo vyšší ceny ale nabídlo i několik dalších firem včetně například Metrostavu. "I to nás přesvědčilo, že se jedná o cenu reálnou a že se to neodrazí na kvalitě prací," dodal Martin.

Stavět by se mělo začít v průběhu letních prázdnin, hotovo by mělo být za 12 měsíců. Nový vstup do zoo bude mít podobu střechy na sloupech s vnitřní sníženou vestavbou. Střechu má pokrýt zeleň. Vnitřní vestavba bude rozdělena na dvě části - na prosklenou halu pro veřejnost se vstupním prostorem, prodejem vstupenek a informačním centrem a na zázemí pro pracovníky i návštěvníky. Součástí projektu je i rekonstrukce stávající administrativní budovy, která je v nevyhovujícím stavu. Zázemí tam najdou chovatelé a vzniknou v ní i prostory pro vzdělávací programy.
 
Zakázku na několik let odkládanou výstavbu pavilonu leknínů radnice teprve vypíše. Skleník za zhruba devět milionů ale bude pravděpodobně hotový dříve než nový vstup pro zoo. "Výstavba by neměla trvat déle než 20 týdnů od podpisu smlouvy," uvedla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová. Pro návštěvníky bude nový pavilon velmi atraktivní, uvidí vedle sebe tři největší leknínovité rostliny na světě v plné velikosti. Skleník umožní i večerní prohlídky, neboť gigantická viktorie královská kvete pouze v noci. List největšího leknínu světa měří v průměru přes metr. Nový pavilon by měl doplnit devět skleníkových pavilonů architekta Pavla Vaněčka, které vznikly v letech 1995 až 2000. Svým uspořádáním připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje 13 různých botanických témat.
 
Liberecká zoo vznikla v údolí potoka v Lidových sadech na podzim 1919 a je nejstarší zoo v Česku i Slovensku. Botanická zahrada v jejím sousedství je ještě starší, o její otevření se v roce 1895 zasloužili členové Spolku přátel přírody. I ona je nejstarší svého druhu v zemi.
 
zdroj: ČTK