Liberecká zoo má novou pandu, umístí ji dál od kočkovitých šelem

Liberecká zoo si pořídila samici pandy červené a v blízké budoucnosti by k ní měl přibýt i mladý samec. Nový pár umístí zoo do expozice více vzdálené od kočkovitých šelem, aby se zvýšily šance na úspěšný odchov. Pandy má zoo od roku 2005, zatím se jí to nepodařilo. ČTK to řekl mluvčí zahrady Ivan Langr.

Zoologové se domnívají, že za dosavadním neúspěchem je blízkost velkých koček z pavilonu šelem, který se nachází pod expozicí pand. "Právě to - vnímání potenciálního nebezpečí - je totiž patrně důvod, proč se stávající starý pár nikdy rozmnožit nepodařilo," uvedl Langr.
 
Zoologové se domnívají, že samice před zhruba pěti lety byla březí, ale ze strachu z blízkosti velkých šelem mláďata sežrala. "Jsou to ale jen dohady. Slyšeli jsme nějaké zvuky, ale nic neviděli," konstatoval mluvčí.
 
Současný stárnoucí pár, desetiletá Hanje a čtrnáctiletý Japp, zatím zůstanou v expozici nad pavilonem šelem. Nový pár obsadí expozici, kterou před pár lety postavilo zoo v sousedství bazénu lachtanů pro rysy karpatské. Jedenáctiměsíční samice Lotus z francouzského Bordeaux už do Liberce dorazila, samec z britských ostrovů ji začne dělat společnost zřejmě do začátku letních prázdnin.
 
Vzhledem připomíná panda červená medvídka mývala, mezi návštěvníky zoo i proto patří k nejoblíbenějším zvířatům. Jejím typickým znakem je silný červenohnědý kroužkovaný ocas a hustá a měkká tmavočervená srst. Přezdívá se jí ohnivá liška. Vyskytuje se od Nepálu přes Barmu až po Čínu. Obývá chladné a vlhké lesy, džungle a bambusové háje. Ve volné přírodě ale jejich počet rapidně ubývá. Odhaduje se, že jejich populace za poslední půlstoletí klesla o 40 procent na asi 10.000 jedinců. V zajetí se pandy chovají v párech nebo menších skupinkách v otevřených výbězích.
 
zdroj: ČTK