Náklady na svoz odpadu v Jablonci rostou

Odpad povalující se kolem popelnic, pytle v příkopech, starý nábytek na ulici. I to je bohužel k vidění v Jablonci nad Nisou. Na magistrát chodí týdně desítky stížností, že je někde nepořádek. Počet popelnic přitom odpovídá počtu platících obyvatel za svoz odpadu. Odpadové hospodářství stojí město ročně více než 46 milionů korun, od obyvatel ale vybere bezmála 28 milionů korun. V systému odpadového hospodářství města tak chybí peníze třeba na zvýšení počtu sběrných nádob, zajištění úklidu kolem popelnic a na dalších místech, kam někteří občané odpad vyhazují, a na investice do infrastruktury. 

„Pokud chceme mít Jablonec čistší a přívětivější, bude muset město zvýšit cenu za svoz odpadu od roku 2020 minimálně o 30 %,“ říká náměstek pro ekonomiku a majetek Štěpán Matek a dodává: „Vedou nás k tomu dva hlavní argumenty. Ceny za svoz odpadu jsou od roku 2010 téměř stejné a nedošlo ani k jejich valorizaci. Náklady však každoročně rostou, za což mohou mimo jiné inflace, zvyšování cen energií a pohonných hmot a také zvýšení minimální mzdy. “

Město rovněž trápí tzv. černí pasažéři. „V Jablonci je tolik popelnic, kolik lidí si je platí. Neplatiči pak plní popelnice poctivých lidí a do systému odpadového hospodářství nepřispívají ani korunu,“ zdůrazňuje Štěpán Matek. „Těchto neplatičů může být v Jablonci dle našich odhadů 20 až 30 %. Nic je nenutí si popelnici přihlašovat a efektivní kontrola ze strany města v této oblasti je prakticky nemožná. Byl bych však nerad, aby na to poctiví lidé dopláceli. Proto se snažíme najít optimální cestu, jak celý systém nastavit co nejspravedlivěji,“ vysvětluje náměstek.

Peníze, které se povede v roce 2020 vybrat navíc, chce město investovat do rozšíření služeb, nákupu popelnic, vybudování nových kontejnerových stání, zajištění úklidové služby a například častějšího mytí nádob na odpady. „V další fázi bychom chtěli peníze investovat do rozvoje infrastruktury, protože ta stávající už nevyhovuje současným trendům. Více možností bychom chtěli do budoucna Jablonečanům nabídnout i v souvislosti s tříděným odpadem,“ doplňuje Matek.

Jablonec musí přejít na jiný systém plateb

V současné době obyvatelé Jablonce platí za svoz odpadu na základě úhradové smlouvy v průměru 600 korun na osobu ročně. To už v roce 2021 možné nebude a město bude muset dle nového návrhu odpadového zákona zavést úhradu formou místních poplatků. Takové opatření náklady na odpadové hospodářství v Jablonci ještě o něco zvýší. Nyní veškerou administrativu za město vykonávají Severočeské komunální služby, které mají v Jablonci svoz odpadů na starosti. 

„Kvůli této změně bude muset magistrát nabrat šest nových pracovníků a zajišťovat si tuto agendu sám,“ upozorňuje náměstek Matek s tím, že existuje ještě jedna varianta řešení, kdy by město peníze za odpady vybíralo od obyvatel Jablonce prostřednictvím zvýšené dani z nemovitosti. „Přes léto zvážíme všechna pro a proti, abychom na podzim měli jasno, kterou cestou se nakonec vydáme,“ uzavírá Matek.