Účastník Paměti národa vzkazuje: Važte si každého dne

Jablonec nad Nisou - Projekt Příběhy našich sousedů, jehož realizátorem je nezisková organizace Post Bellum, se již čtvrtým rokem konal za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou, Nadace Jablotron, České mincovny a dalších organizací. Letošní závěrečná prezentace proběhla symbolicky v integračním centru Sokolka, kde se o svůj příběh útěku z bombardovaného Charkova podělila paní Olena. První tři místa obsadily týmy ZŠ A. Bratršovského a ZŠ Pivovarská.

Post Bellum - Příběhy našich sousedů si získal trvalou podporu i u jabloneckého náměstka primátora pro oblast humanitní Davida Mánka: „Tento projekt je pro nás cenný především díky tomu, že se nám jeho prostřednictvím daří propojovat generace. Na podporu jsme proto letos vyčlenili částku necelých 92 tisíc korun. Během mnoha měsíců se týmy z jednotlivých škol Jablonecka setkávaly s pamětníkem, kterého si zvolily, a formou rozhovorů získávaly informace o jeho dětství, dospívání a životě. Často velmi emotivní sdělení pamětníků, kteří zažili válku, dobu komunismu atp., následně zpracovaly žákovské týmy do prezentace a krátkého videa, které prezentovaly právě při závěrečném vyhodnocení. Jednotlivé prezentace byly tak pěkné a emotivní, že mnozí pamětníci byli dojatí.“

Letos spolu soupeřilo pět týmů v kategorii videa a tři týmy v disciplíně rozhlasové reportáže. Tomuto složení také odpovídaly stupně vítězů, a to první a druhé místo ve videu a jedno celkové v audiu. Boj o vítězství byl velice vyrovnaný a takřka těsný. Trojici vítězných týmů vybrala odborná porota ve složení Christa Petrásková za novinářskou oblast (etnografka, autorka rubriky Jablonec před 100 lety a dopisovatelka odborných periodik), za historiky Milena Zachařová (edukátorka v Muzeu skla a bižuterie) a za pedagogy Zdeňek Zoubek (učitel a zastupitel města Lučany nad Nisou). 

První místo v kategorii videa získala prezentace pamětí Helgy Nejedlové, německé rodačky z Lučan, jejíž rodina nebyla po válce odsunutá. Video zpracoval tým ZŠ Antonína Bratršovského - Olga Koziolová, Aneta Králová, Marie Petrová a Štěpán Svoboda. V kategorii audio skončil na prvním místě rovněž tým ze ZŠ Antonína Bratršovského, který tentokrát tvořili Lucie Antonínová, Soňa Havlíčková a Petr Ježek se svojí prezentací pamětí Stanislava Dvořáka. Oba školní týmy projektem provázel Miroslav Jirků.  Ředitelka školy Janina Křimská byla na své žáky a jejich obhajobu loňského vítězství právem hrdá: „Mám samozřejmě obrovskou radost, že jsme znovu získali první dvě místa. Ale ještě více si cením toho, že s iniciativou zúčastnit se přišli sami žáci. Při svém nadšení pro zkoumání nedávné historie mohli navíc zúročit znalosti z oboru prezentační IT techniky, na jehož výuku klade naše škola velký důraz.“ 

Žákům náměstek Mánek za vítězná místa předal vouchery do kina a zlatou medaili od České mincovny. Druhou cenu v kategorii videa, zlatý keltský peníz zvaný Duhovka od České mincovny, si odnesla ZŠ Pivovarská pod vedením Alice Svobodové. 

Letos byli mezi pamětníky také například dlouholetá vůdčí osobnost jabloneckého Sokola Marta Skalická nebo bývalý ředitel Gymnázia U Balvanu Jaroslav Lanc. Ten měl pro nejmladší generaci silný vzkaz: „Važte si každého dne, co tady jste. Jděte za svými tužbami a ideály, i když je cesta strmá a klikatá. Jedině tak poznáte radost ze života a nebudete se bát pohlédnout zpátky.”

Všichni žáci a studenti si odnesli také víceúčelové dárky od stálého sponzora projektu, Nadace Jablotron. Ta se společně s Jabloncem finančně podílí na podpoře výstavy pamětnických příběhů z Jablonecka, jejíž časový harmonogram upřesnila regionální koordinátorka projektu Lada Halounová: „Výstava bude nejdříve k vidění na náměstí Míru v Rychnově u Jablonce nad Nisou, a to od 27. května do 14. června, poté se přesune do Jablonce nad Nisou na náměstí Dr. Farského, zde bude umístěna v termínu od 14. června do 12. července, a následně bude převezena na Lidické náměstí do Smržovky, kde si ji budou moci zájemci prohlédnout až do 28. července. O dalších místech jednáme.“