V Poniklé na Semilsku masopust ozvláštnil živý orloj

Živý orloj ozvláštnil dnes v Poniklé na Semilsku tradiční masopust. Dvanáct lidí představujících jednotlivé apoštoly se ukazovalo v okénku věže staré hasičské zbrojnice. 

Historie obce sice sahá do roku 1241, orloj zde ale dosud nikdy neměli. "My vesničané vzhlížíme ke stověžaté matičce, a tak si říkáme, že nejen Pražané by si měli užívat té vymoženosti, že jim na hodinách chodí panáčci. My jsme zvyklí jenom na kukačky, tak aspoň jednou za rok by to chtělo, aby i nám apoštolové oznámili, kolik je vlastně hodin," řekl s úsměvem starosta obce Tomáš Hájek. 
    
"Orloj byl vydařený a bylo to vtipné," smála se jedna z několik set přihlížejících. Stejně jako většina dalších ale dorazila zejména na pochutiny, které jsou spojené s masopustním veselím. Nejdelší byla fronta na jitrnice, tlačenky a prdelačku, velký úspěch ale sklízel i pokrm nazvaný nebe v hubě. "Je to něco jako medovník," podotkla stánkařka. 
    
Letošní počasí bylo pro masopust v podhorské Poniklé netradiční, beze sněhu a s teplotami několik stupňů nad nulou. "Je to ale lepší než loni, kdy bylo minus 20," poznamenal starosta, který je zároveň rychtářem vlastenecko-obrozeneckého spolku Kabinet kerkonošské slovesnosti. "Snažíme se alespoň trochu tradic, byť třeba v trochu recesistickém hávu, obnovit," popsal cíl spolku. Masopust s průvodem maškar je jednou z takových akcí, v Poniklé ho obnovili před čtyřmi lety. 
    
Masopustní veselí získává v posledních letech v Libereckém kraji na oblibě a přibývá míst, kde se každoročně koná. Dnes měli průvod maškar například také v Nové Vsi nedaleko Jablonce, ve Bzí u Železného Brodu, příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku nebo na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku. 
 
zdroj: ČTK